Aktualności

Grand Californią na Bałkany - Atanas Valkov w poszukiwaniu ginącej muzyki

Aktualności

Grand Californią na Bałkany - Atanas Valkov w poszukiwaniu ginącej muzyki

26 lipca 2022

Atanas Valkov, nominowany do nagrody „Fryderyk” polsko-bułgarski kompozytor, znany m.in. ze stworzenia ścieżki muzycznej do seriali „Król”, „Belfer”, „Pułapka”, do filmu „Ostatnia rodzina”, czy do szeregu gier komputerowych, wyruszył dziś z niezwykłą misją na Bałkany. W czasie niemal miesięcznej podróży, w ramach projektu MASVOBODA realizowanego wspólne z żoną Jagodą Valkov, poszukiwał będzie źródeł ludowej muzyki i nagrywał ginące jej przykłady. Towarzyszami Jagody i Atanasa w podróży będą dwa Volkswageny Grand California, na pokładzie których kompozytor i jego współpracownicy nie tylko będą mogli nocować i komfortowo spędzać czas, ale dostępna w nich przestrzeń pozwoli również na stworzenie mobilnego studia nagrań i montażu wideoklipów, z którego korzystać będzie Franciszek Lubicz-Łapiński ze studia filmowego 16/9.

MASVOBODA to unikalny długofalowy projekt muzyczno - filmowy o potencjale międzynarodowym, inspirowany polską, słowiańską i bałkańską kulturą ludową. Wykorzystuje współczesne techniki kompozytorskie i produkcyjne, łącząc tradycyjne, klasyczne, etniczne i elektroniczne instrumenty oraz biały śpiew wielogłosowy. Album, który powstanie w czasie miesięcznej podróży Atanasa i Jagody Valkov do źródeł muzyki ludowej, połączy tradycję z nowoczesnością. Integralną częścią projektu będą materiały audio-wizualne, wideoklipy oraz krótkie formy dokumentalne. Nagrania – zarówno dźwiękowe, w formacie 96 kHz oraz w immersyjnym dźwięku 360 Reality Audio, jak i wizualne w Full HD i VR360 – które powstaną podczas wyprawy, już na miejscu będą montowane w mobilnym studio, na pokładzie jednego z dwóch Volkswagenów Grand California.

„Kampery Volkswagen Grand California dadzą nam wolność i możliwość podążania za muzyką w otoczeniu natury. To będzie niezwykła przygoda, bo będziemy mogli zatrzymać się i nocować w dowolnie wybranych miejscach – kamper daje tę niepowtarzalną swobodę. Planujemy odwiedzić m.in. etniczne festiwale w górach w Bułgarii, czy miasto Burgas - miejsce moich narodzin. Spotkamy się tam z lokalnymi muzykami i wspólnie będziemy tworzyć. Następnie wyruszymy w kierunku Grecji, na Peloponez, gdzie w gajach oliwnych, w kolebce cywilizacji, będziemy grać o wschodach i zachodach słońca”- mówi Atanas Valkov.

Jak podkreśla kompozytor, również prywatnie zdecydowanie wybiera podróżowanie kamperem: „Często wyjeżdżamy i każdą wolną chwilę spędzamy na łonie natury. Kamper, taki jak Volkswagen Grand California, jest dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.”

Volkswagen Grand California to największy i najbardziej komfortowy z kamperów oferowanych przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze. Przestronne wnętrze, łazienka z prysznicem i w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zamrażarką, dają nie tylko możliwość ucieczki od cywilizacji, ale też niezależnego nocowania w dowolnym miejscu, np. w niewielkiej wiosce, gdzieś w górach Bułgarii. W Grand Californii jest wystarczająco dużo miejsca, by w podróż zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, ale również by wydzielić w niej specjalną strefę, w której Atanas Valkov będzie mógł nagrywać. A to nie wszystko. Po całym dniu spędzonym na odkrywaniu i tworzeniu muzyki, ale też po podróży czy po całodziennym plażowaniu, można swobodnie odpocząć na świeżym powietrzu. Rozkładana markiza oraz stół kempingowy z dwoma krzesłami to standardowe wyposażenie tego modelu. Dzięki nim, w kilka minut stworzyć można komfortowy taras na świeżym powietrzu, na którym kompozytor wraz ze swoimi towarzyszami będą mogli wieczorami dzielić się swoimi wrażeniami i pomysłami dotyczącymi projektu MASVOBODA.

„Niezwykle się cieszymy, że Atanas Valkov – ambasador naszej marki - wybrał na swoją podróż właśnie Volkswagena Grand Californię. Jesteśmy pewni, że komfortowe cechy i udogodnienia tego samochodu pozwolą nie tylko wygodnie podróżować po bałkańskich drogach i dojechać do miejsc nie odwiedzanych przez większość turystów, ale sprawią również, że zespół mile i wygodnie spędzi w Grand Californii cały miesiąc, gromadząc i nagrywając dźwiękowe świadectwa zanikających ludowych kultur” – mówi Magda Piekarczyk – Olszak, kierownik komunikacji marketingowej i PR marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Rozpoczynająca się dziś w Warszawie podróż Atanasa Valkova z projektem MASVOBODA, ma w planach m.in. zdjęcia i nagrania w Burgas z Peterem Bonevem, wirtuozem słynnej bułgarskiej kobzy ''Kaba Gajda'', odwiedziny na festiwalu muzyki i sztuki ludowej w Kotel, nagrania w górach w poszukiwaniu dźwięków natury, wizytę na festiwalu muzyki ludowej i tańca w Kopriwszticy, Sredna Gora, a tam nagrania biorących udział w festiwalu muzyków i solistów pochodzących ze wszystkich regionów Bułgarii. Na koniec oba Volkswageny Grand California i cała ekipa projektu odbędzie muzyczną podróż po antycznym półwyspie Peloponez w Grecji.

Krótki film ukazujący artystów przy pracy i w podróży Volkswagenem Grand California zobaczyć można tutaj:

--:--