Nowa wersja Volkswagen Amarok, bazująca na modelu Ford Ranger
Nowa wersja Volkswagen Amarok, bazująca na modelu Ford Ranger
Nowa wersja Volkswagen Amarok, bazująca na modelu Ford Ranger
Nowa wersja Volkswagen Amarok, bazująca na modelu Ford Ranger
Aktualności

Nowy poziom kooperacji pomiędzy Volkswagen Samochody Dostawcze a Fordem – trzy nowe projekty samochodów

Aktualności

Nowy poziom kooperacji pomiędzy Volkswagen Samochody Dostawcze a Fordem – trzy nowe projekty samochodów

10 czerwca 2020

Volkswagen i Ford już w roku ubiegłym ogłosiły podjęcie kompleksowej kooperacji, obejmującej wspólne tworzenie pojazdów elektrycznych, lekkich samochodów dostawczych oraz podjęcie wspólnych kroków w kierunku rozwoju systemów autonomicznych. Podpisana ostatnio umowa pomiędzy koncernami Ford i Volkswagen jest ważnym krokiem milowym we współpracy obu Grup. Umowa ta daje podwaliny pod stworzenie przez obie marki trzech projektów pojazdów dostawczych i obejmuje do 8 milionów pojazdów w całym cyklu życia produktów. Oprócz uzgodnionej już współpracy w zakresie skonstruowania średniej wielkości pick-upa, uruchamiane są obecnie projekty dotyczące budowy miejskiego samochodu dostawczego oraz Transportera w segmencie pojazdów o ładowności jednej tony.

Thomas Sedran, prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze, podkreśla: „Współpraca z Fordem jest ważnym elementem naszej strategii GRIP 2025+, a tym samym częścią procesu transformacji, przez który obecnie przechodzi VWSD. W najbliższych latach współpraca ta wzmocni naszą silną pozycję w dziedzinie lekkich pojazdów dostawczych, szczególnie na głównych rynkach europejskich. Partnerstwo z Fordem ma charakter Strona 2 z 3 długoterminowy, a podpisane obecnie umowy są dla mnie dowodem na to, że z powodzeniem, krok po kroku, realizujemy nasz plan.”

Ford Ranger i Volkswagen Amarok Ford, jako partner wiodący, będzie w przyszłości produkował na potrzeby marki Volkswagen Samochody Dostawcze nową wersję Amaroka, bazującą na modelu Ford Ranger. Następca Amaroka, począwszy od roku 2022, wytwarzany będzie w fabryce Forda w Silverton w RPA. Thomas Sedran wyjaśnia: „Dla obu partnerów kluczowe jest wykorzystanie tej samej platformy. Jednocześnie obie marki będą mogły w pełni wykorzystać swe mocne strony. Oba modele będą jednak wyraźnie rozróżnialne – głównie dzięki stylistyce i systemom elektronicznym. Następca Amaroka jest dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze niezwykle ważny, zwłaszcza na rynkach obszaru gospodarczego EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Na kooperacji z Fordem skorzystają przede wszystkim nasi klienci, ponieważ bez współpracy nie stworzylibyśmy nowego Amaroka".

Thomas Sedran, prezes zarządu Volkswagen Samochody Dostawcze
Nowy Caddy 5

Miejski samochód dostawczy i Transporter

Wraz z podpisaniem nowej umowy o współpracy, stworzono fundamenty dla dwóch kolejnych projektów motoryzacyjnych: Volkswagen Samochody Dostawcze opracuje miejski samochód dostawczy na bazie Caddy 5, który swą premierę miał w lutym tego roku. Będzie on, począwszy od roku 2021, produkowany dla Forda pod nazwą Transit Connect w polskiej fabryce Volkswagen Samochody Dostawcze w Poznaniu. Dla marki Ford będzie to pierwszy w historii samochód stworzony w kooperacji z marką Volkswagen Samochody Dostawcze. Produkcja nowego Caddy 5, który po światowej premierze w lutym 2020 roku został bardzo pozytywnie przyjęty przez międzynarodowe media, rozpocznie się w drugiej połowie tego roku w Poznaniu.

Jednym z ważnych segmentów wśród lekkich samochodów dostawczych są auta dostawcze o potencjalnej ładowności do jednej tony. Również w tym segmencie Volkswagen Samochody Dostawcze i Ford stworzyły podstawy dla ścisłej współpracy. Opracowanie, wdrożenie i produkcja nowego Transportera będą leżały wg. umowy po stronie koncernu Ford. Thomas Sedran mówi: "Projekt „1 tona” będzie dla Volkswagen Samochody Dostawcze mocnym akcentem w sektorze klientów biznesowych, ponieważ pozwoli nam zaoferować wysokiej klasy produkt o bardzo dobrym stosunku kosztów do korzyści. Co też niezmiernie ważne, Volkswagen Samochody Dostawcze zachowuje po swej stronie stworzenie, produkcję i marketing następców naszej obecnej gamy modeli 6.1 stworzonych do użytku prywatnego, tj. Multivan, Caravelle i California. Można powiedzieć, że łączymy dla naszych klientów to, co najlepsze z obu światów".

Rozwój jazdy autonomicznej Na początku tego miesiąca podpisano również umowy o współpracy w zakresie rozwoju autonomicznej jazdy oraz włączono spółkę-córkę Grupy Volkswagen – AID, do ARGO AI. W ten sposób stworzono podstawy dla działającej w globalnej skali firmy, której celem jest rozwój jazdy autonomicznej. Partnerzy będą mogli w przyszłości korzystać z oprogramowania i systemu autonomicznej jazdy (SDS) zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Marka Volkswagen Samochody Dostawcze jest odpowiedzialna w ramach Grupy Volkswagen za rozwój autonomicznej jazdy w obszarze "Mobilność jako usługa / transport jako usługa" (MaaS/TaaS) dla 4. poziomu automatyzacji jazdy. Thomas Sedran: „W 2022 r. po raz pierwszy uruchomimy flotę pojazdów autonomicznych poruszających się w warunkach rzeczywistych. Ten test będzie pierwszym wdrożeniem poziomu 4 – wykorzystamy do niego nasz w pełni elektryczny model ID.BUZZ. Będziemy ściśle współpracować w tym zakresie z ARGO. Ponadto jestem pewien, że ARGO obejmie wiodącą rolę w rozwoju systemów autonomicznych w całej branży, z czego zarówno Ford, jak i my odniesiemy ogromne korzyści.” 

Współpraca pomiędzy koncernami Volkswagen i Ford nie jest w żadnym wypadku ich połączeniem. Wszystkie pojazdy są wprowadzane do obrotu niezależnie od siebie.

Może zainteresują Cię również:

Dostawcze Volkswageny z tarczą korzyści

Volkswagen e‑Crafter w najmie długoterminowym. To się opłaca!

Volkswagen Samochody Dostawcze podsumowuje pilotażowy projekt wypożyczania samochodów dostawczych na minuty

Może zainteresują Cię również: