Barman i dostawca wyładowujący worki z kawą z e-Craftera
Barman i dostawca wyładowujący worki z kawą z e-Craftera
Barman i dostawca wyładowujący worki z kawą z e-Craftera
Barman i dostawca wyładowujący worki z kawą z e-Craftera

Zielona droga Volkswagena

Zielona droga Volkswagena

Strategia goTOzero

Ochrona środowiska, przyrody, jest w obecnych czasach już nie przywilejem najbogatszych państw i przedsiębiorstw, ale obowiązkiem wszystkich ludzi chcących walczyć ze zmianami klimatycznymi. Świadomość tego jest już obecna w szerokich kręgach społecznych, a koncern Volkswagen będący w awangardzie budowania powszechnej elektromobilności i dbania o zrównoważony rozwój, przykłada do tych zagadnień najwyższą wagę.

Misja dotycząca środowiska

Elektromobilność, bezemisyjny transport, są dla koncernu z Wolfsburga priorytetem. Świadczą o tym wprowadzane na rynek ciągle nowe, w pełni elektryczne modele, takie jak chociażby Volkswagen ID, czy dostawczy e‑Crafter. Po to jednak, by elektryczne samochody mogły się stać w pełni ekologicznymi, bezemisyjnymi, zadbać należy również o ekologiczną czystość fabryk, w których są wytwarzane. Wdrażając swą strategię zbilansowania emisji dwutlenku węgla „goTOzero”, Volkswagen myśli jednak szerzej – nie tylko o fabrykach produkujących pojazdy elektryczne, ale również o tych, które wytwarzają wciąż dominujące na rynku samochody spalinowe.

Volkswagen Poznań – producent dostawczych modeli Caddy, Transporter i Crafter, w ślad za misją koncernu Volkswagen konsekwentnie realizuje ambitne cele środowiskowe strategii goTOzero. Do 2050 roku Volkswagen Poznań zamierza stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu dwutlenku węgla. Oznacza to, że przyjmuje wyzwanie dla osiągnięcia światowego kompromisu ograniczenia zmian klimatu i globalnego ocieplenia do poziomu nieprzekraczającego 2 stopni Celsjusza, ogłoszonego podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych. Poznańskie zakłady Volkswagena postawiły sobie również za cel, by do roku 2025 zmniejszyć zużycie energii i wody, emisję dwutlenku węgla i lotnych związków organicznych oraz zredukować ilość wytworzonych odpadów o 50% w przeliczeniu na każdy wyprodukowany samochód.

Ochrona powietrza w praktyce

Odpowiedzialność Volkswagena za wpływ na środowisko naturalne przekłada się na konkretne działania. Od 2018 roku zakład produkcyjny w Poznaniu i Swarzędzu, a od 2019 roku we Wrześni, zasilane są energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Tylko dzięki zakupowi 100% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych spółkazmniejszyła wpływ środowiskowy i emisję CO₂ do powietrza o ponad 80 %

Nowoczesne technologie - Podnoszenie efektywności energetycznej

Spółka inwestuje także w nowoczesne technologie i optymalizuje istniejące procesy produkcyjne. Każdego roku realizuje dziesiątki inwestycji i optymalizacji, dzięki którym konsekwentnie poprawia bilans środowiskowyi zwiększa efektywność energetyczną. Przykładem takich działań jest odzysk ciepła z procesów produkcyjnych, czy przebudowa centrali wentylacyjnych, tak by ich pracą dało się elastycznie sterować w okresach przestojów i przerw. Tylko dzięki wykorzystaniu innowacyjnego modułu rekuperacji ciepła, w odlewni odzyskiwana jest energia, którą dalej ogrzewanych jest 30 budynków mieszkalnych oraz szpital im. H. Cegielskiego na poznańskiej Wildzie. Dbałość o ekologię przejawia się również w procesach logistycznych. Każdego dnia do zakładu w Poznaniu transportowanych jest ponad milion części i podzespołów do produkcji samochodów. Zgodnie z polityką środowiskową, 98% z nich transportowana jest w pojemnikach wielokrotnego użytku. Pozostałe 2% stanowią opakowania z papieru i drewna, które poddawane są recyklingowi.

Fabryka modelu Crafter we Wrześni wytycza nowe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa produkcyjnego.

Fabryka Volkswagena we Wrześni – jedyna na świecie, w której powstajeCrafter i e‑Crafter, otwarta w 2016 roku, to nie tylko innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii i ergonomii produkcji, ale również innowacyjne procesy promujące ekologię i zrównoważony rozwój. Zakład we Wrześni jako pierwszy na świecie motoryzacyjny ośrodek produkcyjny otrzymał prestiżowy złoty certyfikat Niemieckiego Towarzystwa Zrównoważonego Budownictwa (DGNB). Nowoczesne rozwiązania ekologiczne znajdują tu zastosowanie już od początku procesu produkcyjnego samochodu. W procesie budowy karoserii stosuje się unikatowe niskoemisyjne technologie laserowe, niewykorzystywane wcześniej przy produkcji samochodów tej klasy. Z kolei nowy proces lakierowania metodą EcoBell 3Ci (innowacyjna metoda aplikacji elektrostatycznej, w której drobinki lakieru „przyklejają się” do malowanej powierzchni), realnie wpływa na zmniejszenie ilości zużywanych w procesie lakierów, a tym samym emisji lotnych związków organicznych (LZO). Natomiast oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych z kabin lakierniczych wykonywane jest za pomocą suchej metody Eco DryScrubber, która całkowicie eliminuje zużycie wody w tym procesie.

Bioróżnorodność - 50 000 nasadzonych drzew i pszczele rodziny na terenie zakładu we Wrześni

Działania proekologiczne nie ograniczają się tylko do terenu zakładów produkcyjnych. W ciągu minionych dwóch lat pracownicy Volkswagen Poznań nasadzili w pobliżu fabryk w Poznaniu i we Wrześni blisko 50 000 drzew. Co więcej, w ramach realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, Volkswagen Poznań wspiera bioróżnorodność opiekując się25 rodzinami pszczół. Ule znajdują się na terenie fabryki we Wrześni, a pozyskany w ten sposób miód dostępny jest w zakładowej kantynie. Dla zapewnienia warunków bytowania pszczół, część terenów zielonych przy fabryce obsadzono krzewami lawendy.