Ładowarka do samochodu elektrycznego

Bateria samochodu elektrycznego

Bateria samochodu elektrycznego

Na pierwszy rzut oka samochód napędzany elektrycznie – również samochód dostawczy – niczym się nie różni od pojazdu spalinowego. Gdy przyjrzeć mu się bliżej widzimy, że auto takie pozbawione jest rur wydechowych, nie ma klasycznej dźwigni zmiany biegów – choć właściwie ma, ale służącą tylko to wrzucania dwóch biegów: do jazdy w przód o do jazdy do tyłu – a zamiast charakterystycznego warkotu motoru spalinowego, podczas jazdy słychać tylko cichy świst silnika elektrycznego. Jeszcze więcej różnic zauważymy, gdy zaczniemy przyglądać się jego technicznym szczegółom.

Silnik elektryczny w samochodzie

Sercem każdego elektrycznego auta jest jeden bądź więcej silników elektrycznych – to zależy od konstrukcji auta. W niektórych konstrukcjach są aż cztery silniki elektryczne – po jednym do napędzania każdego z kół. Częściej jednak jest to jeden lub dwa silniki napędzające odpowiednio jedną lub dwie osie. Dla przykładu: Volkswagen e‑Crafter napędzany jest jednym silnikiem elektrycznym o mocy maksymalnej 136 KM. Jednak by serce samochodu w postaci silnika elektrycznego wydajnie i efektywnie pracowało, musi mieć pewność stałego zaopatrzenie w energię. Przyjrzyjmy się zatem jej źródłu – baterii - na podstawie Volkswagena e‑Crafter.

Bateria dla „elektryka”

Bateria samochodu elektrycznego, zwana też powszechnie akumulatorem, to największa i najcięższa część takiego pojazdu. To skomplikowany odpowiednik klasycznego zbiornika paliwa, w którym przechowywana jest energia elektryczna. Montuje sią ją najczęściej pod podłogą pojazdu. Wysokonapięciowa bateria Volkswagena e‑Crafter ma masę 344 kg i składa się z 27 modułów z łącznie 264 celami litowo-jonowymi. Stąd bateria taka w skrócie zwana jest akumulatorem litowo-jonowym. Każda cela ma pojemność 37 Ah (amperogodzin) i napięcie 3,67 V. Całość ma pojemność 35,8 kWh (kilowatogodziny), co pozwala na przejechanie bez ładowania nawet 115 km. Co ważne baterię taką przy pomocy kolumny ładującej prądem stałym naładować można do poziomu 80% już w 45 minut.

Natomiast gdyby właściciel samochodu zdecydował się ładować ją prądem zmiennym przy pomocy ładowarki domowej, wtedy zarezerwować musi na tę czynność nieco ponad 5 godzin. Ale i na to jest rozwiązanie, ponieważ ładowanie prowadzić można w nocy.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego. Z uwagi na ograniczenia parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, przedstawione kolory mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.
  Volkswagen Samochody Dostawcze zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Informujemy, iż całkowita cena danego modelu wymaga dodatkowej weryfikacji i potwierdzenia z Autoryzowanym Dealerem marki Volkswagen Samochody Dostawcze. Brak informacji o cenie niektórych elementów wyposażenia nie oznacza, że wchodzą one w skład wyposażenia standardowego. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. Wszelkie informacje prezentowane w pliku pobranym z Konfiguratora lub jego wydruku są aktualne na dzień pobrania pliku. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Samochody Dostawcze.
  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen Samochody Dostawcze sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.vwdostawcze.pl/pl/uslugi-i-serwis/wazne-informacje-dla-klientow/recykling-pojazdow-wycofanych-z-eksploatacji.html
 • Dla Craftera 50 o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t parametry zużycia paliwa i emisji CO2 zostały określone zgodnie z procedurą NEDC i wynoszą w zależności od wariantu i wersji: zużycie paliwa od 9,3 l/100 km do 9,4 l/100 km, emisja CO2 - od 244 g/km do 247 g/km.
  Wszystkie powyższe wartości podano na podstawie świadectw homologacji typu, dla cyklu mieszanego. Wartości oparte na NEDC nie są porównywalne z wartościami opartymi na WLTP. Pojazdy z roku modelowego 2020 i 2021 uzyskały homologacje zgodnie z procedurą WLTP, więcej informacji na stronie: WLTP. Dane na podstawie świadectw homologacji typu: https://www.vwdostawcze.pl/pl/swiat-volkswagena/warto-wiedziec/wltp.html
  O szczegóły zapytaj Autoryzowanego Dealera Marki Volkswagen Samochody Dostawcze lub sprawdź na stronie vwdostawcze.pl
 • Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen Samochody Dostawcze są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen Samochody Dostawcze sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państw o na stronach: https://www.vwdostawcze.pl/pl/uslugi-i-serwis/wazne-informacje-dla-klientow/recykling-pojazdow-wycofanych-z-eksploatacji.html